Моя професія - Журналіст

Журналі́стика — це соціальний інститут, створений з метою забезпечення всебічного й об'єктивного інформування всіх суб'єктів суспільного життя про соціальну дійсність, що необхідне для оптимального функціонування всіх інших соціальних інститутів і суспільства в цілому як саморегульованої системи.

Соціальна місія журналістики полягає у формуванні громадської думки та управлінні масовими емоціями. Функціонування журналістики забезпечується в сучасному світі через її інфраструктуру, яка складається з технічних, інформаційних, організаційно-управлінських та навчальних закладів та установ.

Під журналістикою розуміють також практику збору, інтерпретації інформації про події, теми і тенденції сучасного життя, її уявлення в різних жанрах і формах, і подальшого розповсюдження на масову аудиторію.

Журналістика інституційно є частиною полісистеми засобів масової інформації, тобто входить у багатофункціональні інститути суспільства, такі, як: преса, телебачення, радіо, інтернет та ін.

З точки зору суспільних інтересів, журналістика адаптує частину науково-практичного знання даних груп для сприйняття масовою свідомістю з метою прийняття іншими соціальними групами моделей поведінки, ідеології (культури, моралі, етики, естетики) та способів розвитку.

Частина дослідників вважає, що існують два основних напрямки журналістики — журналістика дослідження і журналістика розслідування. Журналіст дослідник, як правило працює з відкритими (доступними) джерелами інформації, в розслідуванні журналіст вторгається в область закритої (не доступної) інформації. Відповідно методики роботи в тому й іншому напрямках різні. У демократичних країнах журналістів-розслідувачів прийнято називати «ланцюговими псами демократії», або «розгрібачами бруду». Слід зазначити, що біполярний підхід до напрямів журналістики сьогодні заперечується і визнається спрощеним.

Журналістика як наука — система художніх, культурологічних, історичних, соціологічних та ін дисциплін, що охоплює повний цикл створення і управління практичною журналістикою в суспільстві, її впливу на зміни суспільних процесів.

Слово журналістика введено в російську мову Миколою Польовим. Людину, що професійно займається журналістикою, прийнято називати журналістом.

Журналістика включає:

* Систему творів, підготовлених у певних жанрах і формах для розміщення у засобах масової інформації;
* Комунікаційний інститут суспільства, який організаційно складається із мережі профільних установ;
* Сукупність творчих професій, необхідних для збирання, відбору, опрацювання, творення, розповсюдження соціальної інформації масовій аудиторії.
* Спеціальні носії соціально-масової інформації (преса, телебачення, радіо, Інтернет).

ТИПИ ЖУРНАЛІСТИКИ: цифрова, паперова, зображально-звукова, звукова, зображальна (комбінована).

Категорії журналістики:

* Конвергентна журналістика
* Мультимедійна журналістика
* Комп'ютерна журналістика

Види журналістики:

* пресова (газетно-журнальна) (газети, журнали, бюлетені, альманахи)
* телевізійна (канали, програми, передачі, фільми, інше)
* радійна (канали, програми, передачі, інше)
* інтернетна (інтернет-видання, інтернет-версія видання, сайт-видання, інше)

громадянська журналістика (новий підвид інтернетної журн-ки, де репортером може стати будь-хто, хто розміщує суспільно-важливу інформацію в своєму блозі, публічному відео- чи фотосервері, профілі в соціальних мережах)

* агентська (для інформаційних агентств)
* фотографічна (таблоїди тощо)
* кінематографічна (кіноканал, кінохроніка, кіножурнал, кінопрограма тощо)

Тематичні спеціалізації журналістики:

* Дитяча
* Пенсіонерська

Історія журналістики

Корінням журналістика йде до протожурналістики. Політичну інформацію в Середньовіччя доставляли глашатаї, герольди, кур'єри та вісники, які зачитували укази, реляції і рескрипти, іноді з авторськими коментарями. Почасти тому в сучасній журналістиці назви газет і журналів нагадують про цих гінців: «Кур'єр ЮНЕСКО», Daily Herald (герольд), «Московський вісник», Chicago Tribune (трибуна — місце для промов), "Форум" (площа в Римі, де проходила агора — народне зібрання) і т. д.

Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien, опублікована в 1605 у в Страсбургзі і вважається першою газетою. Першим успішним щоденним виданням англійською мовою була британська газета The Daily Courant, яку бачив світ з 1702 по 1735 ий.[1] З часом преса оформилася як впливовий соціальний інструмент під титулом Четверта влада.[2]

За чотири століття існування журналістика довела свою спроможність забезпечувати саморегулювання суспільства, міцно увійшла до механізмів суспільного самоуправління, стала щонайважливішим суб'єктом соціального управління. У тоталітарному суспільстві роль журналістики зводиться до агітації і пропаганди, тобто передавання готової, створюваної в партійних комітетах інформаційної продукції споживачам. У вільному демократичному суспільстві роль журналістики незмірно зростає, вона сама перетворюється на "фабрику новин", її працівники самі збирають, обробляють і виготовляють інформацію, без якої неможливе існування жодного іншого суб'єкта суспільної дійсності. Таке велике значення журналістики як соціального інституту сьогодні.
Категорія: моя майбутня професія | Додав: Supermenoff (22.03.2013)
Переглядів: 1417 | Рейтинг: 0.0/0